SPA DLA EMOCJI

Elaine de Beauport ed.D
2014-03-26

 
     Elaine de Beauport ed.D (informacje o niej znajdziecie w internecie) na zawsze pozostanie dla mnie moją najlepszą nauczycielką, jak również jedną z moich najbliższych przyjaciółek. Spotkałam ją w 1984 roku podczas weekendowego zebrania w kole, które urządzała raz na miesiąc. Od tego czasu tylko pobyt za granicą mój albo jej, był w stanie spowodować moją nieobecność w kole jej najbliższych uczniów i współpracowników.

     Niestety 13 marca 2012 roku po długiej walce z nowotworem, w wieku 79 lat, Elaine opuściła nas na zawsze prosząc tylko byśmy w dalszym ciągu kontynuowali jej pracę.

     Podczas ostatniego naszego spotkania w październiku 2011 opowiadałam jej o mojej SPA DLA DUSZY, którą prowadziłam w Polsce, prosząc ją po raz setny o przyjazd do Polski. Z uśmiechem trzymając mnie za rękę przypomniała mi o szkole dla EMOCJONALNEGO MÓZGU, nad którą pracowałyśmy razem lata temu i zasugerowała żebym do SPA DLA DUSZY dodała SPA DLA EMOCJI.
     Neurolog Paul MacLean gdy działał w Narodowym Instytucie Zdrowia Mentalnego w Atlancie gdy ogłosił że nasza czaszka posiada nie jeden mózg, ale trzy, które stanowią trzy odrębne warstwy, które ewolucyjnie są wytworzone jako warstwy nowsza na starszej przed nią. Nazwał swą teorię "Mózg Trójdzjelny". Zasugerował również że trzy mózgi działają w podobieństwie do trzech oddzielnych ale połączonych ze sobą komputerów biologicznych, z których każdy jest obdarzony własną inteligencją, własną podmiotowością własnym poczuciem czasu i przestrzeni, i co najważniejsze własną pamięcią". Nazwał te trzy mózgi KORA MÓZGOWA, mózg neo-ssaków, UKŁAD LIMBICZNY paleo-ssaków i MÓZG GADZI, który obejmuje pień mózgowy i móżdżek. Każdy z trzech mózgów twierdził McLean jest połączony przez system nerwowy do dwóch pozostałych, i także, działa jako swój własny układ mózgowy z własnymi odrębnymi możliwościami. MacLean wykazał, że wcześniejsze założenie że najwyższa część mózgu, kora mózgowa, dominuje pozostałe dwie niżej usytuowane ewolucyjnie części nie zgadza się z prawdą bo fizycznie niższy od kory układ limbiczny, który rządzi emocjami, przejmuje wyższe funkcje psychiczne, gdy decyduje na własną siłę jak reagować na sytuacje. Hipoteza MacLeana stała się bardzo kontrowersyjna i wpływowa, ponieważ zmusiła neurologów i psychiatrów do przystosowania jej jako nowej wiedzy, w jaki sposób funkcjonuje mózg. Interesującym faktem jest to, że wiele ezoterycznych tradycji duchowych uczyło od stuleci że świadomości istnieje w trzech różnych częściach. Jedna część jest poświęcona mózgowi, jedna ciału i jedna duszy.  
Galeria

 

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. +48 880 529 794
+01 914 281 0240
Irena Rutenberg
    IrenaRutenberg